EDİTÖRDEN

23 Haziran 2021 09:53 Prof. Dr.E. Semih YALÇIN
Okunma
692

“İnna lillahi ve inna ileyhi raciun"
Çok kıymetli dava arkadaşım, yol arkadaşım Berikan Yayınevi’nin sahibi Cuma Ağca; yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak beka âlemine irtihal etmiştir. Hissettiğim acı tarifsizdir. Cuma Ağca’ya Yüce Allah’tan rahmet; kederli ailesiyle camiamıza sabrıcemil ve başsağlığı diliyorum.
Değerli Devlet Okurları,
Tarihimizin nirengi noktalarından olan 3 Mayıs 1944 Olayları hem Türk siyasi sistemindeki paradigma değişimi hem de Türk milliyetçiliği tarihindeki siyasi konum değişimi açısından önemlidir.
Dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu’nun konuşmasıyla başlayan olaylar zinciri Nihâl Atsız’ın mektuplarıyla devam etmiş, 3 Mayıs 1944 tarihli Türk milliyetçilerinin gösterileriyle sona ermiş daha sonra İsmet İnönü’nün 19 Mayıs Nutku’nda maksatlı bir bakış açısıyla “Turancılık Davası”na dönüşmüştür. İsmet İnönü için olayların önemli ismi durumda olan Atsız, davanın Türkçülüğü yıkmadığını aksine güçlendirdiğini söylemiştir. 4 Eylül 1944 tarihinde Savcı Kâzım Alöç tarafından “Vatana ihanetleri sabit olanlar” ibaresi ile sanıkları yargılamadan suçlu ilan eden bu davalar 29 Mart 1945 tarihine kadar sürmüştür. Suçlamaları kabul etmeyen Başbuğ Alparslan Türkeş, “Biz milliyetçiyiz. Biz bütün Türklerin, dünyada yaşayan Türklerin mutlu olmasını istiyoruz. Yani bu fikir eğer Turancılıksa; bu fikri taşıyoruz. Biz komünizme karşıyız. Komünizm ideolojisi, beğenmediğimiz bir siyasi ve iktisadi görüştür. Biz milliyetçi yazılar yazmayı, memlekete hizmet kabul ettik.” demiştir. Tüm bu davaların neticesinde 31 Mart 1947 tarihinde milliyetçilerin hepsi beraat etmişlerdir.
Yaşanılan bu olaylar Türk milliyetçilerinin mağdur olmasıyla sonuçlanmış ancak bu mağduriyet milliyetçilere darbe olmamış, bilakis güçlendirmiş ve Türk milliyetçilerine “kurtuluş günü” adıyla bilinen manası, prensipleri ve amacı belirli bir ülkü hâline gelen kutlu bir gün kazandırmıştır.
Türk milliyetçilerinin mücadele tarihine altın harflerle yazılan 3 Mayıs ruhunun Türk milletinin onurlu geleceğine ışık tutacağına yürekten inanıyoruz. 3 Mayıs Milliyetçiler Gününü ve bu kutlu günün kahramanlarını saygıyla anıyoruz.
Esen kalınız efendim…