TÜRKİYE'NİN VE TÜRK DÜNYASININ MESELELERİ

10 Nisan 2017 15:28 Prof. Dr.E. Semih YALÇIN
Okunma
750Değerli okuyucular, Devlet dergisi olarak,Türkiye’nin ve Türk dünyasının meselelerini, fikrî ve akademik bir ölçüde ele almaya devam ediyoruz. Yaklaşan referandum/halk oylaması da gündemimizde yer almaktadır.

TBMM’de oylanarak 16 Nisan’da milletimizin iradesine,kararına sunulması kararlaştırılan 18 Maddelik Anayasa Değişiklik Teklifi ne getirmektedir, neleri değiştirmektedir? Bu bir “Rejim değişikliği midir?” Yoksa“Hükûmet sistemi değişikliği midir?” Türkiye bu değişikliğe neden ihtiyaç duymuştur? 15 Temmuz FETÖ ihanet kalkışması sonrasında ülkemizde nasıl bir yola girmiştir? Bütün bu soruların cevaplarını bu ve bundan sonraki sayılarımızda konunun uzmanı akademisyen ve siyasetçilerimizin doyurucu analizleriyle sizlere sunacağız.

Bu sayımızda öncelikle değişiklik teklifi ile getirilen sistemin ne olduğu ve hangi ana esasları içerdiğini anlatan bir söyleşim yer almaktadır. Ana hatları ile belirteyim ki, bu değişikliğin adı,“Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi”dir. “Cumhuriyet”, rejimin yani devletimizin şeklidir. Burada gerçekleştirilen ise parlamenter yapı içinde “hükûmet etme sistemi”nde bir değişikliktir. Türk milleti yürütme ve onun başındaki Cumhurbaşkanı'nı ile yasama organı parlamentoyu doğrudan seçecektir. Milletin iradesi, doğrudan yürütme ve yasama organını belirleyecektir.

Bu sistem değişikliği ile yürütme, yasama ve yargı erkleri kendi içlerinde ve birbirleriyle ilişkilerinde hem daha etkili,hem de daha denetleyici bir hâle gelmektedir. Yargı bağımsız ve tarafsız bir konuma çekilmektedir. Milletin iradesi önündeki bariyerler ve 2014’ten beri oluşan fiilî durum ortadan kalkmakta, üç erkin sınırları yeniden çizilmektedir.

Bu değişikliğin en önemli taraflarından biri de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu değerlerinin çok daha etkili bir şekilde vurgulanmasıdır. Kurucu değerler bundan sonra bir daha tartışmaya açılamayacaktır.

Bu sayımızda Atatürk, Irak ve Suriye’deki Türkler, etrafımızdaki gelişmeler ve tarihimizin önemli olayları, kişilikleri ile ilgili zevkle okuyacağınız yazılar sizlerle buluşuyor.

Huzur, sağlık ve mutluluk dolu günlerde okumanız dileği ile…