SURİYE VE IRAK'TAKİ GELİŞMELER

08 Nisan 2017 10:17 Prof. Dr.E. Semih YALÇIN
Okunma
783
SURİYE VE IRAKTAKİ GELİŞMELER

Değerli okuyucular, bu sayımızda “Suriye ve Irak’taki gelişmeleri”,özellikle Suriye’deki gelişmeleri mercek altına almaya devam ediyoruz. Türkiye sınırımızda oldu bittiye getirilmeye çalışılan PYD/PKK oluşumuna set çekmeye,Türkmenlerin hukukunu korumaya çabalamaktadır. Fırat Kalkanı Harekâtı ileEl-Bab’a ulaşmaya çalışan Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) gerekli desteği vermektedir. El-Bab’ın DAEŞ’ten kurtarılmasından sonra harekâtın Menbiç’e doğru döneceği; devamında PYD/PKK Fırat’ın doğusuna atılacağı anlaşılmaktadır. Bu konu hem Türkiye’nin içindeki PKK terörü bakımından hem de dış ilişkileri bakımından önem taşıyan bir konudur.

 

Devlet dergisi olarak bu sayımızda TASAV’ın düzenlediği konuyla ilgili panelin konuşma metinlerini yayınlıyoruz. Suriye ve Türkmenler konusunda uzman isimlerin katıldığı bu panelin önemli olduğunu ve okuyucularımıza katkı sağlayacağını değerlendiriyoruz.

 

Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri özellikle 15 Temmuz hain kalkışmasından sonra gerginleşmeye başlamış, Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile ilgili olarak “görüşmeleri askıya alma” kararı almıştır. Hukuken bir yaptırımı olmayan bu karar Avrupa’nın çifte standardını ve iki yüzlülüğünü bütün çıplaklığı ile ortaya koymuştur. Bu konuyu da ele alıyoruz.

 

Bu sayıda da her zaman olduğu gibi Türk tarihinin çeşitli meseleleri,Atatürk ve Cumhuriyet tarihimizi ele alan önemli araştırmalar bulunmaktadır.Bunların ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

 

Türk milliyetçilerinin entelektüel birikimine hizmet eden dergimiz,okuyucularımızın takip ettiği üzere her sayısında güncel tarihi araştırmaların dışında Türk kültür tarihi ve eğitim hayatımız ile ilgili araştırmaları da sizlerle buluşturuyor. Bu konularda da ilginizi çekecek yazılarla karşınızdayız.

 

2016 yılının bu son sayısı vesilesi ile tüm okuyucularımızın yeni yılını kutlar, 2017 yılında sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir Türkiye temenni ederiz.