EDİTÖRDEN

29 Mayıs 2020 12:13 Prof. Dr.E. Semih YALÇIN
Okunma
1691


Tarihimizin yetiştirdiği en büyük devlet ve siyaset adamlarından biri olan Alparslan Türkeş ortaya koyduğu fikirleriyle Türk milletinin gönlünde taht kurmuş, Türk siyasetine damgasını vurmuş bir şahsiyet olmuştur. Onun fikrî ağırlığı Türk toplumunun yaşadığı bütün kardeş ülkelerde dahası kendisine “Türk” diyen ve Türklük bilinci taşıyan herkeste hissedilmiştir.
Türkiye ve Türk dünyası; ciddi, vakur, daima mutabakat arayan, millî menfaatleri ön plana çıkaran devlet adamı tipini Alparslan Türkeş'te bulmuştur. Bir fikir adamı, politik bir şahsiyet, bir asker, bir bilim adamı olarak Alparslan Türkeş, Türk kimliğinin ön plana çıkmasında, Türk insanının yeniden dinamizm kazanmasında müessir olmuştur. Fertlerden başlayarak geniş bir yelpazede kabul gören Türk milliyetçiliği fikrinin devlet yönetiminde etkin düşünce olması da yine Alparslan Türkeş sayesinde olmuştur
Türk toplumunda Türkeş'in milliyetçi-Ülkücü camiayı aşan bir saygı görmesi; onun yapıcı, uzlaştırıcı, ılımlı politikalarının eseridir. Alparslan Türkeş, etrafında çok büyük bir bağlılık ve sevgi halesi oluşturmaya muvaffak olan nadir siyaset adamlarındandır. Gençliğin siyasete taşınması konusundaki en büyük hizmeti ise “siyasetin kitleselleşmesi” kavramını harekete geçirmesidir. Türk milliyetçilerinin Türkeş liderliğinde elde ettiği bu başarı Türkiye'nin önüne büyük ufuklar açmış ve bu durumu Türk milletinin üzerinde emperyal planlar yapan tüm ülkeler hissetmiştir.
Alparslan Türkeş, eşi zor bulunur bir ideal lider timsalidir. Kısacası, farklı bir kişiliktir. Fikirleri yüzünden tutuklanmış, büyük sıkıntılar çekmiştir. Ancak hiçbir zaman yılmamış, yıkılmamıştır. Yediği her darbe, Alparslan Türkeş’i daha da bilemiştir. Geçmişte savunduklarından hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Hep aynı fikirlerle geleceğe doğru yürümüştür. Geçen zaman, Türkeş’in haklılığını göstermiştir.
O, hayatının zindanlarından milletinin ufuklarına aydınlığı getirebilen ender, ancak o denli mahzun liderlerden biridir. Türk tarihi onu sahip olduğu bu erdemlerinden dolayı bir “Başbuğ” ve bir “kahraman” olarak yazmıştır.
Bu vesile ile Hakk’ın rahmetine kavuşalı 23 sene olan Türk dünyasının Başbuğ'u merhum Alparslan Türkeş'e Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.