ERDOĞAN: TRUMP'TAN YAPTIRIM DİYE BİR ŞEY DUYMADIK

03 Ağustos 2019 13:40 Ahmet Deniz AĞCA
Okunma
1165
ERDOĞAN: TRUMPTAN YAPTIRIM DİYE BİR ŞEY DUYMADIK

ERDOĞAN: TRUMP'TAN YAPTIRIM DİYE BİR ŞEY DUYMADIK


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesi için gittiği Japonya'da ABD Başkanı Donald Trump ile de görüştüğünü belirterek, "Trump S-400 ve F-35 konusunda bize destek veriyor, yaptırım diye bir şey duymadık. Zannediyorum ki sıkıntı olmadan bu süreci aşacağız. S-400'ler konusunda özellikle birilerinin, farklı kesimlerin sağda solda artık konuşmaması lazım. Çünkü bu açıklamadan sonra Sayın Trump konumunu belirlemiştir." dedi.
Erdoğan, Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sistemi ile ilgili olarak da "Belki bir hafta, 10 gün içerisinde ilk serisi inmiş olacak." diye konuştu.
Japonya'ya gitmeden önce S-400'lerle ilgili Ak Parti Grup toplantısında değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şunları söyledi:
"Erdoğan, "Türkiye, S-400 savunma sistemini alacaktır, demiyorum, almıştır. Bu iş bitmiştir. İnşallah önümüzdeki ayda, bu sistemin ülkemize teslimi yapılacaktır. Bu sistem bir taarruz sistemi değildir, bir savunma sistemidir. Ben ülkemi savunmak için gerekli tedbirleri almayacak mıyım, bunun için birilerine mi soracağım. Böyle bir sistemi Amerika'dan istedik mi, istedik. Verdin mi, vermedin. Dedin ki, 'Kongre müsaade etmedi.' Müsaade etmediyse başımızın çaresine bakacağız. S-400 gayet uygun fiyatlarla ve üstelik ortak üretime de geçebilme imkânlarını, sözünü almak suretiyle sözleşmemizi imzaladık. Şimdi inşallah kısa zamanda da geliyor. Bu konuda iş birliği yapmak isteyen herkese kapımız açık. Sayın Trump'a da siz de bize bu şartlarda verecekseniz sizden Patriot alırız dedik. Ama buna benzer şartları sürerek evet diyemediler."
G-20 Zirvesi'ni takip eden gazetecilerin bildirdiğine göre, Erdoğan Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sisteminin teslimatıyla ilgili olarak da "Şurada belki bir hafta, 10 gün içerisinde ilk serisi inmiş olacak." bilgisini paylaştı.
Erdoğan ve Trump, G-20 Zirvesi'nin düzenlendiği Osaka'da cumartesi sabahı, heyetler eşliğinde yaklaşık 35 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi.
Erdoğan görüşme sonra yaptığı açıklamada "Yaptırım konusunda Sayın Trump yaptığı açıklamada açıklıkla böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk. İki stratejik ortak arasında böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını düşünüyorum." dedi.
S-400 nedeniyle Pentagonun Türkiye'nin katılımını askıya aldığı F-35 savaş uçağı projesiyle ilgili olarak da Trump'ın destek verdiğini ifade ederek, "1 milyar 400 milyon dolar para vermişler. Sen malını vermiyorsun. Böyle anılmak da iyi bir şey değil." diye konuştu.
Erdoğan şunları kaydetti:
"Şimdi bu parayı verdik ama malımızı bize vermiyorlar; ne böyle bir tüccar olur ne de böyle bir müşteri. Bunu da çok açık ve net söylemek bir insanın dürüstlüğüne işaret eder. Bununla ilgili olarak da arkadaşlarımızı görevlendirdik, işin takibini yapacaklar. Savunma Bakanlarımız, Dışişleri Bakanlarımız, onlar da bu işin takibini yapmak suretiyle kapıları inşallah açmış olacaklar. Bazı parçaları Türkiye'de üretilen F-35 projesi kapsamında şu ana kadar 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yapıldı. Alacağımız savaş uçağı sayısı 100 artı 16. Yani toplamda 116 tane. Bunların da ödeme planları belirlenmiş durumda. Mesela geçen hafta 50 milyon dolarlık ödeme yapıldı. Bu peyderpey gidiyor. Bu ödemeyi aksatmadan yapan bir ülkeye, üstelik bir stratejik ortağa karşı böyle bir uygulamayı o da haklı olarak eleştirdi.”

TRUMP TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDECEK

ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'yi ziyaret edeceğini de bildiren Erdoğan "Bu arada Sayın Trump'ın Türkiye ziyaretinin gerçekleşmesiyle ve iş konseyini de yapmak suretiyle bu işi çok daha ileriye taşımış olacağız. Bu arada biz bir de oradan THY olarak 100 tane Boeing uçağı alıyoruz." dedi.
Erdoğan, Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sisteminin teslimatıyla ilgili de tarih verdi.
Türk yetkililerin Rusya'da eğitim aldığını belirten Erdoğan "S-400'lerle alakalı çok ciddi bir eğitim çalışması yapıldı. O eğitim çalışmalarına katılanlar aynı zamanda öğretmen konumundalar. Yani döndükten sonra öğretmen olarak burada insan yetiştirmeye başlayacaklar. Biz yola çıkmışız. Şurada belki bir hafta, 10 gün içerisinde ilk serisi inmiş olacak." şeklinde konuştu.
Türkiye'nin bir NATO üyesi olarak Rusya'dan füze savunma sistemi alıyor olması Avrupa ve ABD'de rahatsızlık yaratmıştı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye'nin ortağı da olduğu F-35 savaş uçağı projesine katılımını durdurmuş ve Washington'da Türkiye'ye yönelik yaptırım ihtimali konuşulmaya başlandı.
Ancak Trump Japonya'da yaptığı açıklamada, Barack Obama yönetiminin Amerikan Patriot sistemlerinin Türkiye'ye satışını engellemesi nedeniyle Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemini almak zorunda kaldığını belirtmiş ve süreçten Obama yönetimini sorumlu tutarak Ankara'ya bir nevi destek verdi.
Türkiye zorunlu olarak yaptığı bu tercihin ve anlaşmanın arkasında durarak, millî egemen devlet parametrelerinden ve politikalarından ödün vermeyeceğini gösterdi. Satın alınan ortak üretim opsiyonlu S-400 ve S-500'de teknoloji transferi ara evresinden sonra Türkiye'nin nihai hedefi kendi hava savunma sistemini üretmek.
ABD, "S-400'ü alırsan F-35'leri sana vermeyeceğim, ayrıca programdan Türkiye'yi çıkaracağım." diyor. Türkiye S-400'leri aktive ettikten sonra yanına millî muharip uçak TF-X'i koyacak. Biraz sıkıntı çekilecek ancak savunmada yerli tedarikle yüksek savunma harcamalarından kurtularak cari açığın da düşmesi sağlanacak. Türkiye bu kararıyla ele güne muhtaç olmadan savunma sanayisinde kendi sistemlerini üretme yolunu tercih etmiş oldu.

İRAN VE RUSYA İLE ÜÇLÜ ZİRVE AĞUSTOS’TA

Hükûmet yetkililerinin açıklamalarına göre, G-20 görüşmelerin önemli neticelerinden bir tanesi olarak Ağustos ayı içerisinde Erdoğan'ın ev sahipliğinde Rusya Federasyonu ve İran'ın katılacağı üçlü zirve gerçekleştirilecek. Türkiye, Rusya, Almanya, Fransa liderlerinin katılımıyla muhtemelen ağustos ayının sonunda ya da eylül ayının başında yani BM Genel Kuruluna gitmeden önce bir dörtlü zirvenin daha yapılması planlanıyor. Burada da Suriye başta olmak üzere bölgedeki genel güvenlik konuları etraflı şekilde ele alınacak. S-400’ler çok yakın bir tarihte getirilecek. Günler içerisinde bu sistem Türkiye'ye gelecek ve aktif bir şekilde kullanılacak. Bazı senaryolar ortaya atılıyor. "Getirilecek ama kullanılmayacak, kutusunda duracak." gibi şeyler ortaya atılıyor. Nereye konuşlandırılacağı konusuyla ilgili çalışmalar sürdürülüyor.

ERDOĞAN, S-400'LER UÇAKLARA YÜKLENİYOR

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 füzelerinin şu anda yükleme çalışmaları devam ediyor. Yerleşim planları da hazır." dedi.
Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı'na katılmak üzere 8-9 Temmuz'da Dönem Başkanı Bosna Hersek'in Başkenti Saraybosna'ya gitmeden şu açıklamalarda bulundu.
"Balkanların barış, istikrar, huzur ve refahı bizim için son derece önemlidir. Ülkemizin bu coğrafyada yaşanan gelişmeleri uzaktan seyretme lüksü yoktur. Şu anda sondaj gemilerimiz kendi yol haritası içerisinde süreci devam ediyor. Bu konuda sağdan soldan bazı sesler çıkabilir. Bu seslerin hiçbirisi bizi yolumuzdan alı koyamaz. Uluslararası camiada da bazı liderlere de bu hassasiyetimizi aynen ifade ettik. Yunanistan'da dün akşam sonuçlanan bir seçim oldu. Temennim odur ki Yunanistan'da yeni bir süreci barışık dayanışma içinde devam ettiririz. S-400'ün yolculuk hazırlığı devam ediyor. Şu anda yolculuk hazırlığı devam ediyor. Şu tarih diye zorlamazsanız iyi olur. Mutabık kaldığımız tarihler var. Yükleme çalışmaları devam ediyor. Burada da yerleşim planlarını, nereye konuşlanacağı bu konunun sorumluluğu Millî Savunma Bakanlığımız ve Genelkurmay Başkanlığımızda. Bu gelen bütün S400’ler oralarda konuşlanacaktır. Ülkemiz için, dünyamız için hayırlı olsun diyoruz."