"Barış Pınarı Harekâtı"nda Askerî ve Diplomatik Başarı! BAHÇELİ: SAYIN CUMHURBAŞKANI'MIZI VE HÜKÛMETİMİZİ YÜREKTEN KUTLUYORUM

18 Kasım 2019 11:09 Ahmet Deniz AĞCA
Okunma
2917
Barış Pınarı Harekâtında Askerî ve Diplomatik Başarı! BAHÇELİ: SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZI VE HÜKÛMETİMİZİ YÜREKTEN KUTLUYORUM

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerince 9 Ekim 2019 Çarşamba günü başlatılan Barış Pınarı Harekâtı, 9 gün aralıksız devam etti. 18 Ekim 2019 Cuma günü ABD ile sağlanan uzlaşma sonucunda ara verilen Barış Pınarı Harekâtı'nda Türkiye, hem askerî hem de diplomasi açısından büyük bir başarı elde etti.
Türk milletinin desteğini ve duasını arkasına alan Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürüttüğü ve 5 askerimizin şehit olduğu harekâtta, toplam 765 terörist etkisiz hâle getirilirken, 500 kilometrekarelik alan da terör örgütü PKK/YPG’nin zulmünden kurtarıldı.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, harekât başladığında yaptığı açıklamada "Kahraman Mehmetçiklerimizin hepsinin gözlerinden öper başarılar dilerim." derken, daha sonra ara verilen harekâtla ilgili müzakere masasında elde edilen kazanımlar sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kutladı.
Suriye'nin kuzeyindeki Rasulayn ilçesinde patlayıcı temizleme çalışmalarını sürdüren komando birlikleri, terör örgütü YPG/PKK'nın sığınak olarak kullandığı tünellerin yanı sıra çatışmaların yer yer sürdüğü ilçe merkezindeki arazi ve meskûn mahalde arama yaparak teröristleri temizledi. Suriye Millî Ordusunun desteğiyle harekâtı sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri, Rasulayn ve çevresinde hayatın bir an önce normale dönebilmesi için güvenlik çalışmalarını ara vermeden sürdürdü. Başarıyla yürütülen harekât kapsamında Rasulayn'da kontrolün sağlandığı alanlarda mağara ve sığınaklarda patlayıcı temizleme çalışması yapan komando birlikleri, örgütün kentteki çeşitli noktalara inşa ettiği ve bazı sokak araları ile evlerin bahçelerinden giriş çıkışları bulunan tüneller tespit etti. Yüzeyin yaklaşık 4 metre derinliğinde yer yer 2 ila 3 metre genişliğindeki tünellerin, istinat duvarlarıyla çevrelenmiş uzun koridorlardan oluştuğu ve birbirine bağlı farklı geçişlerin olduğu saptandı. Mayın ve el yapımı patlayıcı tespit imha timi ile bölgede çalışma yürüten komandolar, meskûn mahal operasyonu ve arama tarama çalışmalarında başarıyla görev yaptı. Timler, mayın arama dedektörü ile yol ve kaldırımlarda tarama yaparken şüpheli görülen cisimler uzman ekiplerce etkisiz hâle getirildi. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, canı ve kanı pahasına girdiği çatışmalarla Fırat'ın doğusu büyük ölçüde teröristlerden temizlerken, 17 Ekim 2019 Perşembe günü Türkiye ile ABD arasında yapılan uzlaşma sonucu harekâta ara verildi. Barış Pınarı Harekâtı ile masadaki elini güçlendiren Türkiye, ABD'ye "güvenli bölge"yi kabul ettirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence 4 saat 20 dakikalık müzakerenin sonucunda 13 maddelik bir mutabakat imzalanarak, PKK/YPG'nin 120 saat içinde silahlarını bırakıp güvenli bölgeyi terk etmesi kararlaştırıldı.

BAHÇELİ: BÜTÜN KAHRAMANLARIMIZI TAKDİR VE TEBRİK EDİYORUM
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD ile yapılan bu uzlaşmayı desteklediğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı’mızı ve hükûmetini yürekten kutluyorum." dedi.
Yaptığı yazılı açıklamada, "9 Ekim 2019 Çarşamba günü başlayan Barış Pınarı Harekâtı bölgesel ve küresel husumetin düzeyini göstermekle birlikte Türkiye’nin sağlam, sağduyulu ve ilkeli tutumunu da cümle âleme tekraren ispat ve ilan etmiştir." ifadesine yer veren Bahçeli, daha sonra şunları kaydetti:
"Çirkin bir mektup vasıtasıyla Türkiye ile terör örgütleri arasında ara buluculuğa heveslenen, alçak bir teröristi general diye tanıtıp ülkemize müzakere öneren ABD Başkanı Trump’ın tarihin ve insanlığın yanlış tarafında durduğu elbette tartışma götürmez bir gerçektir. Türk milleti onuruna düşkün müstesna bir millettir. ABD Başkan Yardımcısı Pence başkanlığında ülkemize gelen heyetle yapılan görüşme trafiği sonucunda kimin dik duruşlu ve doğrudan yana, kimin ikiyüzlü ve yanlış istikamette olduğu da esasen netleşmiştir. Sonuçlarının ayrıca değerlendirilmesi gereken Barış Pınarı Harekâtı’nın içimizde ve dışımızda mevzi alan huşunet ve hıyanet cephesini deşifre ettiği ortadadır. Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye ile ABD heyeti arasında varılan uzlaşmayı değerli bulmaktadır. ABD, PKK/YPG’li teröristleri beş gün içinde fiilî güvenli bölge hattının 32 km güneyine çekecek, hainler silah bırakıp mevzileri imha edilecektir. Bu hususların gerçekleşmesi için ABD’yle birlikte alenen desteklediği PKK/YPG’nin 120 saat mühleti bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, uluslararası hukuka, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne ve daha önemlisi insanlık vicdanına bağlı ve saygılı tavrını sonuna kadar muhafaza etmiştir. Ülkemizin haklı duruşunu, meşru pozisyonunu dünyanın yüzüne defalarca haykıran, kararlılığından ödün vermeyen Sayın Cumhurbaşkanı'mızı ve hükûmetini yürekten kutluyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekât bölgesinde müteyakkız hâlde görmekten, kahramanca mücadelesini takip etmekten kıvanç duyuyorum. Bütün kahramanlarımızı takdir ve tebrik ediyor, her türlü gelişmeye karşı uyanık ve hazırlıklı olduklarına inanıyorum."

TARİHÎ HAREKÂTA NASIL BAŞLANDI VE NASIL ARA VERİLDİ?
Barış Pınarı Harekâtı'ndan bir gün önce 8 Ekim 2019 Salı günü, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanı'na verilen iznin bir yıl uzatılmasına ilişkin tezkere TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Irak ve Suriye’ye asker gönderilmesi hakkında yetki veren Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi’nin süresi bir yıl daha uzatıldı. Kabul edilen tezkere ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Irak ve Suriye'deki terörist unsurlarla mücadelesi kapsamında sınır dışında görevlendirilmesi öngörülüyor. 1 yıl daha uzatılan tezkere; AKP, CHP, MHP ve İP’in oyları ile kabul edildi. Tezkereye HDP ret oyu verdi.
ABD'nin uzun zamandır DAEŞ bahanesiyle silahlandırdığı sınırımızdaki YPG/PYD terör örgütlerine yönelik olarak başlatılan Barış Pınarı Harekâtı'nın emrini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ekim 2019 günü Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'la görüştükten sonra saat 16.00'da harekât emrini verdi. Harekâtın başladığını Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
"Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Suriye Millî Ordusu ile birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatmıştır.
Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir. Harekât ile ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. İnanıyorum ki Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Suriye Millî Ordusu ile birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK, YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı büyük bir başarı elde edecektir. Onlarla gurur duyuyoruz. Amacımız belli, açık ve net; terör koridorunu yerle bir edeceğiz. Barış koridoru inşa edeceğiz."
Erdoğan, Akar'a "Barış Pınarı Harekâtı'nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimize muvaffakiyetler diliyor, her birini alınlarından öpüyorum." dileklerini de iletti.
Bu görüşmenin ardından düğmeye basıldı ve böylece günlerdir konuşulan Suriye'deki teröristlere karşı yönelik operasyon başlamış oldu.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, operasyondan hemen önce ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Büyükelçi Robert C. O'Brien ile telefonda görüştü. Görüşmede, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgenin tesis edilmesi ve bu alanda bundan sonra atılması öngörülen adımlar ele alındı.
Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan'ın görüşmede Fırat'ın doğusuna düzenlenmesi planlanan askerî harekâtın Suriye'nin barış ve istikrara kavuşmasına katkıda bulunacağını ve Suriye’deki siyasi sürecin önünü açacağını ifade ettiği bildirildi.

BAHÇELİ: MEHMETÇİKLERİMİN GÖZLERİNDEN ÖPÜYORUM
MHP lideri Bahçeli, bölücü terör örgütlerine yönelik Fırat’ın doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Suriye’nin kuzeyine beklenen ilk hamlenin yapıldığını vurgulayan Bahçeli, “Türk milleti haklı, meşru ve tarihî nitelikli yüksek mücadele sürecini sağlam bir inançla, tavizsiz bir iradeyle başlatmış, Suriye'nin kuzeyine beklenen ilk hamleyi yapmıştır.
Güney sınırlarımız boyunca açılmak istenen terör koridorunun, kurulmak istenen terör devletinin imha edilmesi maksadıyla kararlı siyaset ve kahramanca ruh devreye girmiştir.” dedi.
Harekâta MHP'nin tam destek verdiğini vurgulayan Bahçeli, şunları ifade etti: "Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye Millî Ordusu eş güdüm ve iş birliği hâlinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin kökünü kazımak hedefiyle muazzam bir harekâtın içindedir.
Türkiye Cumhuriyeti, saat 16.00 itibarıyla başlayan Barış Pınarı Harekâtı'yla bekasını ve millî varlığını çok ciddi şekilde tehdit eden hain ve bölücü örgütleri yuvalandığı ve saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hâle getirmek için kutlu bir sefere çıkmıştır.
Milliyetçi Hareket Partisi Barış Pınarı Harekâtı'nın yürekten ve tam bir destekle arkasında ve yanındadır. Terör örgütlerinin belinin kırılması, Türkiye'yi kuşatma ve kundaklama niyetine haiz mihrakların oyunlarının bozulması artık kaçınılmaz bir mecburiyettir.
Türk milleti ihmal ve inkârı mümkün olmayan büyük bir varoluş mücadelesinin tam ortasındadır. Uluslararası hukuk ve meşruiyet ölçülerine harfiyen uygun olan Barış Pınar Harekâtı'yla Suriye'nin kuzeyinde ülkemizin kara sınırlarına paralel olacak şekilde hem güvenli bölge tesis edilecek hem de bölgeye huzur, sükûnet ve istikrar yerleşmiş olacaktır.
Türk milleti terörle yaşamaya alışmayacak, bu zillete asla tahammül etmeyecektir. ABD Başkanı'nın gelgitleri, tehdit dolu ifadeleri, aba altından sopa gösteren açıklamaları hiçbir şart altında itibar ve değeri olmayan zorba yaklaşımlar olarak anılacaktır.
Barış Pınar Harekâtı'na katılan kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin her bir ferdini gönülden kutluyor, hepsinin gözlerinden öpüyor, üstün başarılar diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’mızı ve Hükûmetini samimiyetle tebrik ediyor, sonuna kadar desteklediğimizi çok güçlü şekilde paylaşıyorum. Türkiye'nin ve Türk milletinin Cenabıallah yardımcısı olsun. Gazamız mübarek, geleceğimiz müstesna, zaferimiz muhkem ve mutlak olsun."

YALÇIN: TEŞKİLÂT MENSUPLARI TEYAKKUZDA, CAMİAMIZ AYAKTA
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili yaptığı açıklamada, harekâtın vatandaşların selamet, huzur ve güvenliği ile başta Arap, Kürt ve Türkmenler olmak üzere Suriye vatandaşlarının kendi topraklarında hürriyet, esenlik ve sükûn içinde hayat sürmesinin temini açısından büyük önem arz ettiğini belirtti.
Harekâtın, bin yıldır etle tırnak gibi kaynaşarak Türk toplumunun ayrılmaz bir parçası hâline gelen Kürt kökenli vatandaşların, bölücü terör örgütü PKK'nın zulmünden kurtarılması amacıyla sürdürülen terörle mücadelenin zirve safhalarından biri olduğunu vurgulayan Yalçın, şu değerlendirmede bulundu: "Meşruiyetini uluslararası hukuktan alan ve Türkiye'nin güney sınırlarının güvenliğini sağlamayı hedefleyen harekâtın başarısı için bütün gücümüzle Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan ve hükûmetimizin yanındayız. Dualarımız, ilham ve kudretini ecdadından alan şanlı ordumuz ve kahraman Mehmetçiğimizin muvaffakiyet ve zaferi içindir. Harekât aleyhinde yurt içinde ve dışında kara propagandalar ve yıpratma kampanyaları başlatılmış, Türkiye'nin bu haklı, meşru ve yerinde adımı sosyal medyada da manipülatif ve spekülatif paylaşımlarla hedef alınmıştır.
Aziz milletimiz, sadece Türk toplumunu değil, bölgeyi ve bölgede yaşayan bütün toplulukları kalıcı barış ve huzur iklimine kavuşturmak için başlatılan harekât hakkında "işgal, Kürtlere yönelik kıyım" gibi aslı astarı olmayan kötü niyetli kampanya ve propagandalarla olumsuz algı yaratma çabalarını boşa çıkaracaktır."
Mehmetçiğin terör örgütlerini yok etmek üzere sürdürülen harekât sırasında sivillerin ve masum insanların zarar görmemesi için azami dikkati gösterdiğini belirten Yalçın, şunları kaydetti: "Dolayısıyla sosyal medyada ve yabancı basında Türkiye ile Barış Pınarı Harekâtı aleyhinde yürütülen karalama kampanyaları akim kalmaya, başarısızlığa uğramaya mahkûmdur. Bu konuda MHP'nin bütün teşkilat mensupları teyakkuz hâlinde, camiamız da ayaktadır. Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün sarsılmaz müdafi, egemenlik haklarımızın gönüllü bekçisi olan Milliyetçi-Ülkücü Hareket, bin yılda karılan toplumsal hamurun mayasını bozmak üzere uzanan kirli elleri kırma kararlılığından bir an bile gaflete düşmeyecektir. Şanlı ordumuzun ve kahraman Mehmetçiğimizin görevini göz kamaştıran ve düşmanlarımızı kıskandıran bir kudretle yerine getireceğine şüphe yoktur."

ATAY: HAREKÂT EN KISA ZAMANDA TAMAMLANACAK VE TERÖRİSTLER TEMİZLENECEK
MHP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Başkan Vekili Sermet Atay, Barış Pınarı Harekâtı'nın bir savaş değil askerî operasyon olduğunu hatırlatarak, "İnşallah harekât en kısa zamanda tamamlanacak ve teröristler bu bölgelerden temizlenecektir." dedi.
Atay, harekâtla ilgili duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdi:
"Bütün dünyanın merakla takip ettiği ve 'Yapılacak mı yapılmayacak mı?' sorusuna uzun süre cevap aranan Barış Pınarı Harekâtı başladı. Terör örgütünden çok emperyal devletlerin canı yanmış olacak ki bir bir ağızlarındaki baklayı çıkarmış, Türkiye ve Türk düşmanlıkları bu devletlerin yöneticilerinin kimyasını bozmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'ne tehdit akımı başlatan ABD Başkanı Trump'ı, AB üye devletlerinin kahir ekseriyetinden müteşekkil koro elemanları hep bir ağızdan desteklercesine tehditlerini sıralamışlardır.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve şanlı ordusunu işgalcilikle suçlayan açıklamalar peş peşe gelmiştir. Bu suçlamayı devletimize yakıştıran sakat zihniyetin işgalcilikle ilgili ustalıklarını ve tarihlerini irdelemeyi şöyle bir yana bırakalım. Cilt cilt kitaplar basılır bu konuda. NATO ülkelerinin bir terör örgütünü bir NATO üyesi llkeye yeğ tutmaları bir garabet olmanın ötesine geçmiş izahı mümkün olmayan, akıl sınırlarını zorlayan bir süreç ortaya çıkarmıştır.
Bu süreçte Yahudi, Ermeni ve hatta FETÖ lobisinin elinde oyuncak olmuş aklı karışık liderler ve politikacılarla çok vakit kaybetmenin ve polemiklere girmenin faydasız olduğunu düşünüyorum.
Bu harekâtta sahada çok öndeyiz, güçlüyüz, haklıyız, hak sahibiyiz fakat lobi faaliyetleri konusunda pasif olduğumuzu düşünüyorum. Bir türlü açıklamalarında istikrarı yakalayamayan Trump ve Avrupa'daki destek korosuna karşı lobi faaliyetleri için harekete geçmemiz gerektiği hususunu belirtmek istiyorum. Bu vesile ile emperyal devletlerin içerideki destekçilerini de ikaz ediyor akıllarını başlarına almalarını tavsiye ediyorum. Millet, devletinin arkasında kenetlenmişken terör seviciliği yapanları not etmektedir. Sürekli 'savaş' söylemi ile devletimizi ayak takımından mürekkep bir örgütle savaşın tarafları gibi niteleyen aymazlığa ortak olan CHP sözcülerine de söyleyecek söz bulamıyorum. Öyle ki ordumuz büyük bir temizlik operasyonu yaparken göstermelik destek söylemlerinden sonra konuyu sulandıran yaklaşımları ve hatta bazı milletvekillerinin 'Bu haksız bir savaştır.' gibi operasyona tepkileri CHP'nin PKK tarafından ele geçirildiği olgusunu düşündürmeye başlamıştır. Son olarak belirtmek isterim ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, milletinin desteğini arkasına alarak sınırlarında yaratılmaya çalışılan terör devleti planını uygulayıcılarının başına geçirmek üzere bir operasyon başlatmıştır. Bu bir savaş değil askerî bir operasyondur. İnşallah kısa zamanda tamamlanacak ve teröristler bu bölgelerden temizlenmek suretiyle operasyon bölgesi Suriyeli sığınmacılara güvenli, yaşanabilir bir belde hâline getirilecektir. Bu uğurda mücadele eden Mehmetçiğimize başarı ve kolaylıklar diliyorum."