EDİTÖRDEN

30 Mayıs 2019 10:33 Prof. Dr.E. Semih YALÇIN
Okunma
1381
EDİTÖRDEN


Değerli Devlet okurları,
Büyük davalara liderlik yapmış büyük insanların fikirleri, karakterleri ve mücadeleleri kendilerinden sonra gelenler için kılavuz niteliğindedir.
Milliyetçi Hareket Partisinin Kurucu Genel Başkanı, Ülkücülerin Başbuğ’u, Türk milliyetçilerinin önderi merhum Alparslan Türkeş, her Ülkücünün hayatında derin izler bırakmıştır. Ortaya koyduğu fikirleriyle Türk milletinin gönlünde taht kurmuş, Türk siyasetine damgasını vurmuştur.
Alparslan Türkeş’in ünü sadece Türkiye Türklüğü ile sınırlı kalmamıştır. O, Türk dünyasının tamamında haklı bir sevgi ve saygı kazanmıştır. Kıbrıs Türklüğünün bağrında dünyaya gözlerini açmış olan Türkeş, Türklüğün bütün meseleleri ile ilk gençlik yıllarından itibaren ilgilenmiş ve tüm Türk dünyasında fikirleri hâlâ hissedilmektedir.
Ziya Gökalp, Atatürk, Hüseyin Nihal Atsız çizgisinde gelişen Türk milliyetçiliği, düşünce sisteminin siyaset sahnesine yansıtılması merhum Türkeş sayesinde olmuş; o, gençliğin Türklüğün meseleleri ile hemhâl olması ve yetiştirilmesinde Ülkü Ocakları ile bir çığır açmış ve haklı olarak “Başbuğ” olmuştur.
Onun maddi dünyadan ayrılışından yıllar sonra bile sevenleri tarafından azalmayan bir bağlılıkla hatırlanması ve emanetinin el üstünde taşınması davasının doğru ve onun gerçek bir lider olduğunu göstermektedir.
Başbuğ’un emaneti olan Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkücü gençliğin çığ gibi büyümesi ve milletimiz nezdinde "kurtarıcı" konumunda olması bunun en önemli göstergesidir.
Onun mücadeleci kişiliği, güçlü karakteri, davaya olan inancı en zor zamanlarda daha iyi anlaşılmış, her şeyin bitti denildiği dönemlerde küllerinden yeniden doğmuştur. Bu yüksek erdem, inanç, vicdan, şuur ve azmin yetiştirdiği kadrolar, ne mutlu ki bugün Milliyetçi Hareket Partisini Türk siyasetinin ve Türklüğün vazgeçilmez bir unsuru yapmış, Türk milletinin geleceğinde kilit rol üstlenmesine imkân vermiştir.
Başbuğ’un Hakk'a yürümesinin üzerinden 22 sene geçmiştir. 1997 yılının 4 Nisan günü Hakk’a yürüyen Alparslan Türkeş, 8 Nisan tarihinde ebediyete uğurlanmıştır. Bu vesile ile merhum Başbuğ’umuz Alparslan Türkeş ve tüm ülkü şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.
Gelecek sayımızda buluşmak üzere hoşça kalın, Allah’a emanet olun.