SUNUŞ

20 Mart 2019 17:46 Prof. Dr.E. Semih YALÇIN
Okunma
1829

EDİTÖRDEN
Değerli Devlet Okurları
Dergimizin yeni sayısı ile birlikte sizlere merhaba demekten mutluyuz. Yine satır satır okuyacağınız dopdolu bir dergi ile karşınızdayız. İlgiyle ve keyifle okuyacağınız bu sayımızda üç haber, yedi makale ve bir de şiire yer verdik.
Dergimizin ilk sayfalarında TASAV tarafından düzenlenen "Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)" konulu panelle ilgili haber yer alıyor.
Bildiğiniz gibi geçtiğimiz şubat ayı içerisinde MHP'nin 50. kuruluş yıl dönümü sebebiyle başta Ankara olmak üzeri birçok ildeki parti teşkilatlarında çeşitli programlar düzenlendi. TASAV da bu kapsamda Ankara'da geniş katılımlı bir panel gerçekleştirdi.
MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin son bölümüne katıldığı panelde Sayın Genel Başkan Yardımcısı ve TASAV Başkanı İsmail Faruk Aksu açılış konuşması yaptı. Ardından dört değerli akademisyen panelist, MHP'nin yarım asırlık şanlı ve şerefli geçmişini kendi açılarından değerlendirdiler. MHP'nin geçmişi ve bugününün analiz edilerek geleceğine ışık tutma açısından son derece önemsenen bu paneli tüm detayları ile birlikte sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.
Dergimizin bu sayısında yine MHP'nin 50. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Adana'da düzenlenen görkemli törenle ilgili bir haber yer alıyor. On binlerce Ülkücü, MHP'nin 50 yıl önce kurulduğu gün olan 9 Şubat 2019 Cumartesi günü TÜYAP Adana Fuar Alanı’na akın etti. Burada tarihî bir konuşma yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli, partiden yollarını ayıranlara bir çağrıda bulunarak, "Aramızdan kopan Ülkücülerle helalleşmeye hazırım." dedi. Bu muhteşem töreni biz de Adana’da izleyip sizlere sunmak istedik.
Bu haberleri Prof. Dr. Temel Çalık'ın kaleme aldığı "Türk Yükseköğretim Sisteminin Uluslararasılaşması Bağlamında Değerlendirilmesi" başlıklı makalesi ile Prof. Dr. Ferudun Sezgin ve Dr. Onur Erdoğan'ın birlikte kaleme aldıkları "Türk Millî Eğitim Sisteminde Okul Yöneticilerinin ve Yöneticilerinin Etik İkilemleri" başlıklı makaleleri izliyor.
Dergimizin bu sayısında aramıza yeni katılan değerli akademisyen Prof. Dr. Ayşe İlker'in kaleme aldığı "Geleceği Nasıl Yön verilir?" başlıklı makalesi de okunmaya değer bir yazı.
Daha sonraki sayfalarda paylaşılan Dr. Emir Öngüner'in, "Türk Uçağı Nu. D. 40'ı Bilir miydiniz? Nuri Demirağ'ın Almanya'da Rüzgâr Tüneli Testlerini Yaptırdığı Uçağın Hüzünlü Sonu", Gazi Karabulut'un "Milliyetçi Hareketin Destanı", Özen Topçu'nun "Atatürk ve Eğitimde Laiklik" ve Prof. Dr. Salim Gökçen'in kaleme aldıkları "Atatürk'ün Türk Dünyasına Yönelik Stratejik Yaklaşımları" başlıklı makalelerini de keyif okuyacağınızdan eminiz.
Bu sayıda üçüncü haber olarak Suriye Uzmanı ve aynı zamanda Ankara'daki Suriye Türkmen Meclisinin Dış Politika Danışmanı olan Dr. Cemil Boğaç İpek'in, Türk Ocakları Genel Merkezinde verdiği "Suriye İç Savaşı ve Türkmenler" konulu konferansa yer verdik.
Gelecek sayımızda buluşmak üzere hoşçakalın, Allah'a emanet olun!