DEVLET BAHÇELİ: CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÛMET SİSTEMİ’NİN ADI AY YILDIZ’DIR

14 Ağustos 2018 13:15
Okunma
2320

DEVLET BAHÇELİ: CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÛMET SİSTEMİ’NİN ADI AYYILDIZ’DIR

MHP lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin güçlü yönetim ve güçlü Meclis olmak üzere iki sütun üzerinde şekillendiğini belirtti. Meclisi ay, Cumhurbaşkanı’nı ise yıldız olarak niteleyen Bahçeli,“2019’da oluşacak sistemin adına ay yıldız diyebilirsiniz.” ifadelerini kullandı

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi: Ay Yıldız

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya kampı dönüşünde Milliyet’e 2019’da hayata geçirilecek Cumhurbaşkanlığı sisteminin şifrelerini anlattı. Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemini Türk siyasi hayatının üçüncü evresi olarak nitelendiren Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine, “ay yıldız”adını verdi. Elleriyle sembolleri tarif ederek, “ay yıldız yönetimini” anlatan Bahçeli, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi; güçlü yönetim, güçlü Meclisle birlikte iki sütun üzerindedir. Güçlü Meclis; yasama, denetim, denge,güçlü yürütme ise Cumhurbaşkanı ve hükûmetten ibarettir. Birisi etkin yasama denge ve denetim diğeri de Cumhurbaşkanı hükûmet. Etkin yasama ve denetim Türkiye’de tüm siyasi partilerin katılımıyla oluşacak olan 600 milletvekilini temsilediyor. Diğeri ise halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı ve onun kuracağı hükûmeti temsil ediyor. O zaman etkin yasama, etkin denetim ve denge ise 600 milletvekilinden oluşuyorsa o şöyle bir ‘ay’dır.

Cumhurbaşkanı ise hükûmet olarak ‘yıldız’dır. O zaman 2019’da oluşacak olan sistemin adının millî ve yerli kavram olarak, ‘ay yıldız’diye bilirsiniz. ‘Ay yıldız yönetimi’ adı. Gelecek ay yıldızlı al bayrağın altındadır. İttifak olur olmaz adına ne denirse denilsin. Ama Cumhurbaşkanı hükûmet sistemi şöyle iki tane sütuna dayanıyor. Tek olmuş olsa sistem değişikliği çok çabuk çıkarılır. O zaman değiştirmek kaldırmak kolaydır. Çift olursa iki sütün üzerine inşa edilirse güçlü olur sarsılmaz.”

Bahçeli, “ay yıldız”ın cumhuriyetin tarihsel sürecini de anlattığını belirtti.