MAKEDONYA CUMHURİYETİ’NDE SAYILARLA TÜRKLER

“ Birileri “Büyük Makedonya”dan bahsediyorlar! „

19 Temmuz 2017 15:22
Okunma
503
MAKEDONYA CUMHURİYETİNDE SAYILARLA TÜRKLER

Burada nüfus sayımlarından çok önemli bir mesele daha var: Makedonya Cumhuriyeti'nin adı konusu. Düşünün hele: kendi devletimizin adını bir başkaları kararlaştırmak istiyor! Öyle de olacak. Başkalarının gene "keyifleri" için Makedonya uluslararası kapsamda olsa dahi ad değişikliği yaşayacak bir devlettir! Ama bu konuyu bir başka yazıya bırakayım!

Nüfus sayımlarından gerçekte 2001 yılında yapılması gerekenler 2002’ye ertelendi. O zaman Makedonya’da “Havalar çok sıcaktı.” diyelim. 2011 yılında yapılması gerekenlerde havanın daha serin olması için 1-15 Nisan 2011 tarihine alındı. Nüfus sayımları yeni bir alışkı aldığına göre 2021 sayımlarının tarihi bilmem ne zamana kalır.Ama bildiğim tek şey, o zaman her şey bilgisayarla çözülecektir. Şimdi her kurum bilgisayara sahip!

Buradan çıkarılacak birçok anlamdan biri: Makedonya’daki nüfus sayımları sadece Türkler açısından değil, diğerleri için de uzun bir dönem daha öneminden kaybetmeyecektir! Gönül diler ki; bu dönem dönem kalır da “çağ” olmaz!

Genel bakıldığında, Makedonya’daki Türk nüfusla ilgili veriler yayımlanıp bildiriliyorsa da bu konunun devamlı açık kaldığı izlenmektedir.