TBMM Başkan Vekili Celal Adan: "TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK BAŞÖĞRETMENİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü HÜRMETLE ANIYORUM"

18 Ocak 2021 11:47 Evin GÖKTAŞ
Okunma
175
TBMM Başkan Vekili Celal Adan:  TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK BAŞÖĞRETMENİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜ HÜRMETLE ANIYORUM

TBMM Başkan Vekili Celal Adan:

"TÜRK MİLLETİNİN BÜYÜK BAŞÖĞRETMENİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü HÜRMETLE ANIYORUM"
Milliyetçi Hareket Partisine mensup (MHP) milletvekilleri "24 Kasım Öğretmenler Günü"nde TBMM'de yaptıkları konuşmalarda hem dünyanın en kutsal ve onurlu mesleğini yapan şehitleri dâhil tüm öğretmenleri hem de ölüm yıl dönümü sebebiyle Ülkücü şehitler Ertuğrul Dursun Önkuzu ile Fırat Çakıroğlu'nu anmayı ihmal etmedi.
TBMM Genel Kurulu, 24 Kasım 2020 Salı günü Saat 15.02'de Başkan Vekili Celal Adan'ın başkanlığında toplandı. Adan, 19'uncu birleşimini açarken günün anlam ve önemine değinerek şunları söyledi:
"Bugün 24 Kasım, Anadolu’da yeni bir irfan seferi başlatmak üzere harekete geçen eğitimcilerimiz tam doksan iki yıl önce bugün tarihte iz bırakacak bir karar almışlardır. 24 Kasım 1928’de o günkü maarif kadromuz, teklifleri ve kendisinin tensipleriyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 'Millet Mektepleri Başöğretmenliği' unvanı vermiştir. Bu anlamlı tarih, ülkemizde ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Gerçekten büyük Atatürk Başkomutan olup sadece emperyalistlerin vahşi temsilcilerine diz çökertmemiş aynı zamanda başöğretmen olarak bu milleti muasır medeniyetlerin ötesine taşımaya çalışmıştır. 'Bir milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.' diyerek öğretmenlerimizin kıymetini, 'Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller istiyor.' cümlesiyle de öğretmenlerimizin asli vazifesini işaret etmiştir. Onun ışık saçan kelimeleri, dün olduğu gibi bugün de yolumuzu aydınlatmaktadır. Yarınların büyük Türkiye'si de yine aynı felsefe ve şuurla inşa edilecektir. Bu vesileyle Türk milletinin büyük başöğretmeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü hürmetle anıyorum. Sekiz aylık öğretmenken bir ramazan günü teröristler tarafından kaçırılan, mübarek naaşı yirmi yedi gün sonra Pülümür Çayı’nda çıkan Necmettin Yılmaz gibi evlatlarımızı, Batman’ın Kozluk ilçesine atandığı gün 'Öğretmen oldum ben.' diye sevinç içinde sosyal medyada paylaşımlar yapan, 'Türk bayrağının dalgalandığı her yer vatandır. Oradaki çocukların eğitimciye ihtiyacı yok mu?' diyerek ailesini teskin eden ve yedi aylık öğretmenken yirmi iki yaşında şehit edilen Şenay Aybüke Yalçın gibi kızlarımızı Türk milleti asla unutmayacaktır. Bölücü terörün alçak saldırıları sonucunda şehit düşen öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete irtihal eden bütün eğitim neferlerine Allah’tan rahmet diliyorum. Bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum."

KALYONCU: ŞEHİT EDİLEN TBÜTÜN ÖĞRETMENLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM
MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, Gazi Meclisi ve aziz Türk milletini saygıyla selamladıktan sonra şu konuşmayı yaptı:
"Bugün Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 'başöğretmen' unvanını kabul ettiği Öğretmenler Gününü, bir öğretmen olmanın gururuyla bütün öğretmenlerimizin bu özel gününü kutluyorum. 'Önkuzu hey!  Önkuzu!/ Önde gider Önkuzu/Bu bayrak düşmez yere/Ölmedikçe son kuzu!' Dün şehadetinin yıl dönümünü idrak ettiğimiz Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisi ve öğretmen adayı Ertuğrul Dursun Önkuzu, Dev-Genç üyesi alçak teröristler tarafından insanlık dışı işkenceler sonucu 13 Kasım 1970 günü şehit edildi. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. Şehidimiz cennetmekân Ertuğrul Dursun Önkuzu’nun ismi Gazi Üniversitesi Senatosu tarafından Teknoloji Fakültesi B Blok’a verilmiştir. Bu güzel olaydan dolayı Gazi Üniversitesi Rektörü’ne ve Senatosuna teşekkür ediyorum. Bu güzel davranış umarım, Ege Üniversitesi Senatosu ve Rektörüne de örnek olur. Bu vesileyle PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen öğretmenler, başta Aybüke Yalçın, Necmettin Yılmaz ve Fırat Yılmaz Çakıroğlu olmak üzere bütün şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum, mekânları cennet olsun."

ERSOY: FEDEKÂR VE SAYGIDEĞER ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNÜNÜ KUTLUYORUM
MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, öğretmenlerin geleceğin büyük Türkiye'sinin güvenceleri olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:
"Öğretmenlerimiz, Türk milletinin umudu ve aydınlık yüzleridir. Geleceğimizin mimarı, cehalete karşı açılan savaşta en ön cephede yer alan neferlerdir. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk 'Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.' diyerek öğretmenlere yaşamlarının her anında hürmet edilmesi ve el üstünde tutulması gerektiğini nasihat etmiştir. Bu vesileyle terör saldırılarında hayatlarını kaybeden şehit öğretmenlerimiz Şenay Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz’a Cenabıallah’tan rahmet diliyor, yurdumuzun her köşesinde azim ve sabırla görev yapan Cumhuriyet'imizin fedakâr ve saygıdeğer öğretmenlerinin gününü en içten dileklerimle kutluyorum."

KILAVUZ: ÖĞRETMENLİK HAYALLERİ AHRETE KALAN ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUM
MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, "24 Kasım Öğretmenler Günü" kutlayarak, şöyle konuştu:
"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.' sözü doğrultusunda evlatlarımızı fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak yetiştiren, vatanımızın dört bir yanında her şart ve koşul altında fedakârca görev yapan, koronavirüs salgınının yaşandığı bu zorlu süreçte insanüstü gayret gösteren öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, bizleri sevgisiyle, şefkatiyle yetiştirip geliştiren öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum. Öğretmenlik hayalleri ahirete kalan Ülkücü şehidimiz Fırat Yılmaz Çakıroğlu kardeşimi, öğretmen okulunda eğitim görürken ağır işkenceyle şehit edilen Dursun Önkuzu ağabeyi, öğretmen olma sevincini unutmadığımız Aybüke Yalçın’ı, öğrencileri boynu bükük kalan Necmettin Yılmaz’ı ve teröristler tarafından alçakça şehit edilen tüm öğretmenlerimizi rahmetle, minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum."

BÜLBÜL: BÜTÜN ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZİ BİR DEFA DAHA RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM
MHP Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül de konuşmasında şunları ifade etti:
"23 Kasım 1970 tarihinde Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde eğitim ve öğretim hayatını devam ettirmeye çalışan merhum Ertuğrul Dursun Önkuzu, vatan ve millet düşmanları tarafından ciğerlerine bisiklet pompasıyla hava basılmak da dâhil olmak üzere, vahşice ve insanlık dışı işkencelere maruz kalarak ve nihayetinde bulunduğu binanın 3’üncü katından aşağıya atılarak şehit edilmiştir. Şehidimiz Dursun Önkuzu’yu şehit edilişinin 50’nci yılında bir kez daha rahmet ve duayla yâd ederken Ruhi Kılıçkıran’dan Fırat Yılmaz Çakıroğlu’na kadar bütün şehitlerimizi bir defa daha rahmet ve minnetle anıyorum."