EDİTÖRDEN

02 Ağustos 2019 13:52 Prof. Dr.E. Semih YALÇIN
Okunma
1470

Değerli Devlet Okuyucuları,
Türklerin vatanlarını korumak adına gösterdiği mücadeleler tarih boyunca tüm medeniyetleri kendine hayran bırakmıştır. Dünya, Türk milletinin 15 Temmuz’da vatan hainlerine karşı yapmış olduğu mücadelenin cesaretinin nereden geldiğini merak etmiştir.
Günümüzde tarih şuuruna erişememiş ve ders almamış olan ülkeler bizlere her fırsatta akın akın saldırmakta ve her seferinde bozguna uğramaktadırlar. Bu zihniyet, Kosova Savaşı’nda 100 binkişilik haçlı ordusu ile onun yarısı kadar olan Osmanlı ordusuyla çarpışmış ve mağlup olmuştur. Şehadet şerbetini içmeden önce  Allaha dua eden Sultan Murat’ı unutmuştur.130 bin kişilik haçlı ordusuna karşı 60 bin kişilik Osmanlı ordusuyla yalnızca 3 saat süren Niğbolu Savaşı’nı da unutmuştur. 1453 yılında fethedilen İstanbulu ve büyük Komutan Fatih sultan Mehmet’i unutmuştur. Osmanlı Elçisi Behram Çavuş’u şehit eden Macaristan’ın ödediği diyeti unutmuştur. Akdeniz’deki hâkimiyetimizi perçinleyen Preveze Deniz Savaşı’nda, Kaptanı derya Barbaros Hayreddin Paşa’nın almış olduğu ezici galibiyeti unutmuştur. İstiklal Harbi’nde tam bizi bitireceklerini düşündükleri zaman bir güneş gibi doğduğumuzu, mermisi biten bir milletin çıplak ellerle zafer yazabileceğini de unutmuştur. Çanakkale’nin geçilemeyeceğini, Kurtuluş Savaşı olmadan önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün yaverine söylemiş olduğu “Geldikleri gibi giderler.” sözünün inancının nereden geldiğini anlayamamışlardır.
Türk milleti geçmişte olduğu gibi bugün de aynı azim, inanç ve kararlılığa sahiptir. Türk hava savunması için ihtiyaç olan S-400 füze savunma sistemini aynı kararlılıkla almıştır. Doğu Akdeniz’de hakkı olan doğal gaz rezervleri için göndermiş olduğu sondaj gemilerini aynı azim ile göndermiştir. Cumhuriyet’imizin 3. evresi olan Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine de aynı inançla geçmiştir. Bu tür adımların atılması milletimizin varlık mücadelesinin bir parçasıdır.

               
                                                                                                               Esen kalınız efendim.