“CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ''

18 Nisan 2017 09:57 Prof. Dr.E. Semih YALÇIN
Okunma
1108


EDİTÖRDEN

           

Kıymetli okurlar,

Devlet Dergisi olarak, Türkiye’mizin ve Türklüğün meseleleri hakkında sizleri mümkün olduğunca aydınlatmaya çalışıyoruz. Akademik ve fikri araştırmalarla her sayımızda önemli konulara parmak basmaya devam ediyoruz.

Türkiye’nin en önemli aydınlarını yetiştirmiş bir misyon hareketinin mensupları olarak Türk milliyetçilerinin söyleyecek, devletimizin karar vericileri başta olmak üzere kamuoyumuzu yönlendirecek önemli bir fikir potansiyeli olduğu malumlarınızdır.Bu sesin, Türk milletinin gerçek sahiplerinin sesinin gür bir şekilde her alanda duyurulması büyük değer taşımaktadır. Devlet Dergisi yıllarca işte bu gür sesin mekânı, fikir meydanı olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

Bu sayımızda Cumhuriyet tarihimizin en önemli sistem değişikliklerinden biri olan“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ile ilgili araştırmaları, tarihi Türk devlet anlayışını ortaya koyan makalelerle birlikte ele alıyoruz.

Çanakkale’de kanlarıyla Türk’ün harim-i ismetine uzanan elleri kıran şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor ve onların kahramanlıklarını sizlerle buluşturuyoruz.

Kıbrıs,Bosna-Hersek, Türk-Rus İlişkileri, Ahıska Türklerinin durumları, Suriye’deki son gelişmeler gibi güncel konuları tarihi bakış açısı ile ele alan güzel çalışmaları zevkle okuyacağınızı umuyoruz. Hemen hemen her sayımızda yaptığımız gibi bu sayımızda da Türk milli eğitim sistemine projektör tutuyoruz.

Milli Mücadelesırasında İngiltere, Yunanistan ve Damat Ferit Hükümetlerinin desteklediği,kışkırttığı iç isyanlardan bir olan Delibaş Mehmet hadisesi hakkındaki çalışmanın anılara dayanan ikinci bölümü bu sayımızda yer almaktadır. Bu araştırmadan da görülmektedir ki, Türk milletine ihanet eden hiç kimsenin yaptığı yanına kâr kalmamaktadır. Türk milleti ihaneti unutmaz ve bir gün gelir hesabını sorar. Herkes bunu böyle bilmelidir. Milletimizin tarihi böyle söylüyor.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ni ve 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nızı kutluyor, sağlıklı, huzurlu günler diliyoruz.

 

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN

 

.